KOGU MAAILM KOOSNEB KEEMILISTEST AINETEST Sealhulgas ka „puhas“ ilu

Keemia ja keemilised ained ei ole midagi uut

Aatomid moodustavad ühendeid, mis loovad molekule, mis moodustavad mateeria, mis loob kõik meid ümbritseva. Võib öelda, et loodus on esimene keemik ja keemia on keel, mille abil väljendavad inimesed aatomitasandil oma järeldusi ümbritseva maailma toimimise kohta.

Meie oleme keemiliste ainete kooslus, see, mida me sööme, on keemiliste ainete kooslus ning ka see, mida me kasutame iluhoolduses, on keemiliste ainete kooslus.

Keemia keeles on keemiline aine mistahes kindla koostisega aine. Suhtluseks kasutame perioodilisustabelit ‒ keemia isiklikku tähestikku ‒, et luua keemilisi valemeid. Näiteks ühe hapniku (O) aatomi ja kahe vesiniku (H) aatomi lihtsal kombineerimisel tekib H2O ‒ vee keemiline valem. Selles kontekstis on vesi keemiline aine. Kui me ei räägi keemia keeles, on vesi jätkuvalt vesi. Samasuguse molekulaarse struktuuri ja funktsiooniga, nagu see on alati olnud.

Isegi inimesed koosnevad üleni keemilistest ainetest, nagu ka kõik muu meid ümbritsev ‒ alates sellest, mida näeme, lõpetades nähtamatute asjadega. Alates toitudest, mida saame maitsta kuni lilledeni, mida saame nuusutada. Kõvadest asjadest, mida puudutame, kuni gaasideni, mille lõhna me ei tunne. Kõik koosneb keemilistest ainetest.

Kuid miks siis aine defineerimine selle keemilise koostise põhjal muudab selle „halvaks“ või näo- ja kehanahale kahjulikuks või isegi ohtlikuks võrreldes selle kõnekeelse nimega? Miks äädikas ja söögisooda on kodus hädavajalikud, kuid äädikhape ja naatriumvesinikkarbonaat kõlavad ohtlike ainetena? Samamoodi nagu mõni kardab pimedat, kardavad paljud tundmatut.

Kuigi kõik meid ümbritsev võib olla eluohtlik, mõistame, et ohtlikuks muutuvad asjad vaid teatud tingimustes.

Riskipõhine lähenemine koos rangete reeglitega on alati lubanud kogu maailmas praktiliselt kõikidel olemasolevatel iluhooldusbrändidel tagada teie ohutus.

 

Teadus on kõvasti pingutanud, et tagada teie usaldus

Kaubamärk The Ordinary, mis oma populaarsuse on saavutanud tänu avatusele ja läbipaistvusele, märgib: „Arvame, et teaduse ilu seisneb selle teadmishimulises iseloomus ‒ see ei lõpeta kunagi kahtlemist. Kahtleme meie koostisainete ohutuses samasuguse energiaga nagu uurime nende toimet. Mõlemal juhul saame tõendeid teadlastelt. Me ei usalda ühte allikat või ebatäpseid surve ja hirmu põhjal tehtud väiteid.“ The Ordinary

Praegu püüavad aina enam kaubamärke rõhutada oma toodete aktiivseid koostisosi või aineid, mida kosmeetikatoode sisaldab või EI sisalda, kuid kas teile ei tundu, et vahel tunnete end poes nagu keemiaeksamil olles?

Lugege edasi, et saada rohkem teada iluhoolduse populaarseimate ja ohtlikumate koostisosade kohta.

VÄÄRTUSLIKUD KOOSTISOSAD

NIATSIINAMIID

Niatsiinamiid, tuntud ka kui B3-vitamiin ja nikotiinamiid, on vees lahustuv vitamiin, mis toimib koos teie naha loomulike ainetega, et märgatavalt vähendada laienenud poore, parandada ebaühtlast jumet, vähendada peeneid jooni ja kortse ning tugevdada naha elastsust.

RETINOIDID

Retinoide on erinevas vormis ja kontsentratsioonis, kuid kõiki neid saadakse A-vitamiinist, kaasaarvatud retinooli. Olenemata retinoidi vormist suudab nahk kasutada ainult A-vitamiini aktiivset vormi, milleks on hape. 

Retiinhape seondub meie näonahal olevate retinoidi retseptoritega, kus see normaliseerib rakkude uuenemist ja paranemist. Tänu sellele reaktsioonile on võimalik vähendada miimikajooni, kortse, pigmendilaike ja aknearme, kuna retinoidid soodustavad naha uuenemist. Samuti soodustab see kollageeni ja elastiini tootmist.

AHA ja BHA

Need mõlemad ained on puuviljahapped, mis on kosmeetikatoodete ühed populaarseimad koostisosad. Need suudavad avaldada nahale toimet molekulaarsel, rakkude ja kudede tasemel.

AHA ehk alfa-hüdroksühappel on niisutavad, põletikuvastased ja antioksüdantsed omadused ning see stimuleerib kollageeni ja glükoosaminoglükaanide sünteesi. AHA on looduslikku päritolu hape, millel on kooriv toime ja mis eemaldab õrnalt naha pinnalt surnud rakud. AHA-happeid saadakse piimast ja puuviljasuhkrutest.

BHA on samuti kooriva toimega ja eemaldab surnud rakke. See põhineb salitsüülhappel. See lahustab naha sarvkihi rakkude vahelist ainet, mis seob naha sarvrakke – naha sarvkiht muutub õhemaks, pehmemaks ja elastsemaks, mille tulemusel väheneb naha ketendamine, vistrikud, ebatasasus ja hall toon.

Mõlema happe peamine erinevus on nende lahustuvus. AHA-happed lahustuvad ainult vees. Alfa-hüdroksühappeid kasutatakse rohkem naha puhul, mida on kahjustanud UV-kiirgus, mille tõttu on nahk kare ning kannatab fotovananemise ja pigmentatsiooni all. AHA-happed kasutatakse ka kuiva naha puhul, samuti hüperkeratoosi puhul.

BHA-happed lahustuvad õlises keskkonnas. Seega aitavad BHA-happed puhastada rasuga täidetud poore. BHA-hape tungib nahapooridesse ja lahustab liigset seebumit ja surnud rakke, mis ummistavad poore ja põhjustavad mustade ja valgete komedoonide teket.

AINED, MILLELE ÖELDA EI

MINERAALÕLI

Miks küll peaks keegi tahtma panna oma näole naftast saadud koostisainet, kui on saadaval looduslikud õlid, mis sisaldavad kasulikke, nahka toitvaid ja lipiidide barjääri tugevdavaid rasvhappeid. Siiski on mineraalõli palju odavam. Probleem seisneb selles, et see imendub nahka ja see kipub saastama meie organismi, st see võib sattuda meie rasvarakkudesse ja isegi rinnapiima. Las nafta jääb autodele.

FRP

Formaldehüüdi eritavad säilitusained. Formaldehüüd on suurepärane keemiline koostisaine, millel on palju kasutusviise, kuid ükski neist ei sobi kokku elusorganismidega. Seda kasutatakse biotsiidse, desinfitseeriva ja balsameeriva vahendina. Inimorganismi sattudes on see ärritav ja kantserogeenne. Kosmeetikatoodetes on see osa ainest, mida kasutatakse odava säilitusainena. Soojal näonahal lahustudes vabaneb sellest formaldehüüdi molekul.

POLÜETÜLEENGLÜKOOLID (PEG)

Need sisaldavad toksilisi ja kantserogeenseid saasteaineid. Kahtlustatakse, et need on genotoksilised ning kui sellest veel ei piisa, imenduvad need hästi nahka ja toimivad muude kahjulike aine transportijana.

Olgem targemad, lugegem ja tutvugem ainetega, et muuta oma näohooldusrutiin „puhtaks“, tervislikuks ja mugavaks! 

Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

ILUMAAILM ON NÜÜD VEELGI LÄHEMAL!

LAADIGE ALLA MEIE RAKENDUS!