27. mai - päikesekaitse päev!

Päikesekaitsevahendite päeva (mis on tuntud ka päikesepõletuse vastase päevana) tähistatakse 27. mail kogu maailmas ja see on sobiv aeg viia ennast kurssi ohtudega, mis varitsevad meid puhkusel rannas või järve ääres, aga oma koduhoovis.

Neisse ja muudesse varem ohutuks peetud traditsioonilistesse päevitamiskohtadesse on nüüd n-ö masti tõmmatud kollane lipp, mis hoiatab nahavähi ja päiksese ultraviolettkiirte (UV) põhjustatud kahjuliku mõju eest. Kanna päikesekaitsevahendite päeval enne suvesoojuse ja päikesevalguse nautimist nahale kaitsev ihupiim, kreem või sprei.

Mida suurem on sinu päikesekaitsekreemi päikesekaitsefaktor (SPF), seda parem. 

PÄIKESEKAITSEVAHENDITE PÄEVA AJALUGU

Usu või mitte (võid mõnelt beebibuumerite või Gen-X põlvkonna esindajalt üle küsida), aga kuni 1980ndateni oli turul saada lugematul hulgal nn pruunistavaid tooteid ja päevituskreeme, mis lisaks UV-kiirte mitteblokeerimisele lausa võimendasid päikesekiirgust, tagades sellega lühikese aja jooksul tumepruuni päevituse. Need olid ajad, kui osoonikiht oli paksem või inimesed lihtsalt olid ilma vastavate teadmisteta ja lühend SPF ei tähendanud kellelegi suurt midagi.

 

1974

„Nautisime atmosfääri!“

Teadlased avastasid esimest korda Maa osoonikihi (ehk meie atmosfääri UV-kiirgust piirava loodusliku komponendi) kulumise või hõrenemise.

 

1992

 Kaitse tõelised loojad

Austraalias Queenslandis osalesid elanikud randomiseeritud uuringus, mille 2010. aastal avaldatud tulemused tagavad tõendid selle kohta, et päikesekaitsekreemi regulaarne kasutamine võib ära hoida melanoomiohtu.

2009

Ilmselt mitte just parim ilumeetod

Rahvusvaheline Vähiuurimiskeskus (IARC) lisab UV-kiirgusega solaariumid suurima riskiga kantserogeenide kategooriasse.

 

2013

„Rikkalikult“

Ajakirjas American Academy of Dermatology avaldatud uuringust selgub, et hoolimata soovitusest kasutada vähemalt päikesekaitsefaktorit SPF 30 ei kasuta enamik inimesi päikesekaitsekreeme piisavalt, et see pakuks täielikku kaitset. Seetõttu tuleks kasutada kreeme, mille SPF on 70 või suurem.

Täna teame, millised on päikesekiirte (ja solaariumide), kartsinoomi ja melanoomi tegelikud ohud, mis võivad meid ähvardada asjakohase kaitse puudumise korral.

Ilmselgelt on päikesekreem UV-kiirguse põhjustatava nahavähi vastu võitlemisel peamine relv. Isegi kui soovid saada kuldpruuni päevitust, kasuta nahal kindlasti kreemi, mille on SPF on vähemalt 30. Ja siis naudi suverõõme julgelt, sest tead, et oled kaitstud!

Ära unusta sisse määrida ka kõrvu, jalalabasid ja juuksepiiri! Lapsega värske õhu kätte minnes valmista ka tema nahk päikese käes aja veetmiseks ette.

Miks on päikesekaitsevahend oluline?

Päikesekaitsekreem kaitseb nahka päikese ultraviolettkiirguse eest. See vähendab nahapõletuste ja pikas perspektiivis nahavähi väljakujunemise riski.

  • LAIA SPEKTRIGA päikesekaitsekreem pakub kaitset nii UVA- kui ka UVB-kiirguse eest. 
  • UVA-kiirgus kiirendab vananemisprotsesse. Tegemist on kiirtega, mis tungivad naha sügavamatesse kihtidesse, lõhkudes rakustruktuuri ja tekitades nahale kortse, pigmendilaike ja melanoomi.
  • UVB-kiirgus põhjustab nahapõletusi. UVB-kiired mõjutavad naha pealmisi kihte, põhjustades nii päikesepõletusi kui ka vähi tekke riski.
  • Sun Protection Factor (SPF) ehk päikesekaitsefaktor SPF 15, 30, 50 (ja kõrgem) näitab, kui kaua kaitse toimib. Näiteks võimaldab SPF 15 päikese käes viibida 15 korda kauem kui tavaliselt, enne kui tekib nahapõletus. Õues viibides on alati soovitatav kasutada päikesekaitsekreemi, mille SPF on 15 või kõrgem, ning pikemalt päikese käes viibides vähemalt SPF 30.

Muud olulist päikesekaitsekreemide kohta (mida sa ilmselt ei teadnud)? 

  • Mineraalidega rikastatud päevitustooted tagavad SPF-faktori selliste füüsikaliste blokeerijatega nagu titaandioksiid ja tsinkoksiid, mis tekitavad nahale kaitsekihi, suunates kahjulikud UV-kiired eemale. Neid peetakse tundliku naha puhul kõige sobivamaks, kuna need ummistavad poore vähem.
  • Keemilised päikesekaitsetooted sisaldavad koostisosi, mis neelavad UV-kiirgust ja põhjustavad keemilisi reaktsioone, tõrjudes UV-kiired nahalt eemale enne, kui need kahju saavad põhjustada. Need võivad olla vedelamad, kuna ei pea naha pinnal nö hõljuma, seega on tooteid kergem peale kanda ja need on meeldivamad.
  • Poore mitteummistav toode tähendab seda, et päikesekreem sisaldab koostisosi, mis tõenäoliselt vistrike teket ei soodusta, sest naha poore ei ummistata. Need päikesekaitsekreemid on hea valik neile, kellel on kalduvus vistrike tekkimisele. Soovitatav on valida sellised koostisosad nagu tsink ja titaandioksiid.
  • USA Hawaii osariik võttis vastu seaduse (Hawaiian Reef Bill), mis jõustus 1. jaanuaril 2021 ning keelustas UV-filtrites oksübensooni (bensofenoon-3) ja oktinoksaadi (etüülheksüülmetoksütsinnamaat) kasutamise. Selle eesmärk on kaitsta koralliriffe, et need saaksid nimetatud koostisosade põhjustatud kahjust taastuda. Reisile minnes ole vastutustundlik, võta kaasa päikesekaitsekreemid, mis neid aineid ei sisalda ning seega ujumise ajal keskkonda ei kahjusta. Valides DOUGLAS SUNi tooted, võid olla kindel, et need vastavad Hawaii koralliriffide kaitse seadustele ja et nende toodete koostis kaitseb lisaks su nahale ka ookeane ja koralliriffe, kuna ei sisalda nimetatud keemilisi UV-filtreid.

Kuidas suvel ilusat TÄTOVEERINGUT hooldada?

Tihe päevitamine kiirendab tätoveeringu luitumist. Lisaks vananeb nahk päevitades kiiremini, tekivad kortsud, seega näeb ka tätoveering kortsulisem välja.

Hooldusnipid

  • Põhiülesanne on nahka nii üldiselt kui ka kohalikult iga päev niisutada, seda eriti suvisel ajal. Õigete hooldusvahendite kasutamise korral on nahk siledam ja säravam ning tätoveering visuaalselt palju meeldivam ja värvilisem.
  • Oluline on juua piisavalt palju vett, et nahk saaks niisutatud ka seestpoolt.
  • Iga päev nahka hooldades ära tätoveeritud ala liigselt hõõru ega koori.
  • Päikese käes viibides kasuta kindlasti päikesekaitsekreeme, mille SPF on 30–50.

KUIDAS PÄIKESEKAITSEVAHENDITE PÄEVA TÄHISTADA?

1. Pööra tähelepanu SPFile

2. Otsi varju

3. Pangem mütsid pähe!

MIKS MEILE PÄIKESEKAITSEVAHENDITE PÄEV MEELDIB

1. Sellel päeval räägitakse päikesekaitsest

Päikesekaitsekreemid on väga tähtsad, sest need hoiavad ära paljud UV-kiirguse poolt kehale põhjustatud kahjustused. Päikesekaitsevahendite päeval pühenda aega sellele, et ülejäänud suve jooksul häid harjumusi ellu viia. Järjepidevus ja distsipliin on tõhususe võti.

2. See võimaldab võidelda vananemise ilmingutega.

Päikesekaitsevahendid hoiavad ära mitmesugused nahaprobleemid, mis annavad nahale ebaühtlase või ebatervisliku tooni. Õige kaitsevahend hoiab ära näole pruunide laikude tekkimise, vähendab nahale laikude ja punaste veresoonte teket ning samuti aeglustab enneaegsete kortsude teket. Kes oleks võinud arvata, et päikesekaitsevahend võib olla nooruse saladus?

3. Mitte kõik päikesekaitsevahendid ei ole halvad

Saadaval on erinevad SPF 30 tasemega kaitsevahendid ja paljud neist ei kaitse mitte ainult päikese eest, vaid muudavad ka naha väljanägemise suurepäraseks. See on suurepärane uudis neile, kellele ei meeldi tavaliselt tugev päikesekaitsekreemi lõhn ega selle pealekandmise tunne!

Nahahooldus pärast päevitamist − mitte vähemoluline kui enne päevitamist

Ka pärast päevitamist on nahahooldus oluline, seda eriti juhul kui päikese käes on viibitud liiga kaua ja saadud on päikesepõletus. Oluline on päevitunud nahka niisutada, jahutada ja rahustada, seetõttu on soovitatav kasutada spetsiaalseid päevitusjärgseid tooteid, millel on jahutavad ja tervendavad omadused ning mis niisutavad ja toidavad nahka, taastavad mugavustunde, aitavad kehal kiiremini taastuda ja ühtlustavad päevituse tooni.

Vali kreemid ja piimad, mis sisaldavad aaloemahla. Ärritust ja punetust vähendavad kummel, piparmünt, salvei, kaktus, lagrits, astelpaju jm väärtuslikke õlid, pantenool, A- ja E-vitamiinid.

Päikesepõletus on põhimõtteliselt sama kui iga muu põletus. Levinud on soovitus kasutada pärast päikesepõletust külma hapukoort või keefiri. Soovime selle ilumüüdi ümber lükata ja öelda: MITTE MINGIL JUHUL!

Alguses on tunne, et põletus jahtub maha ja et tunneme end palju paremini. Kuid need paksud tooted panevad juba niigi kahjustunud naha poorid kinni, laskmata neil hingata ja taastuda. See võib lõppeda ka sisemise põletikuga. Samuti ei ole soovitatav kasutada õliseid tooteid, kuna õli ummistab poorid, samuti võimaldamata õhu juurdepääsu ja põhjustades paistetust.

Kui oled saavutanud tervisliku päevituse, võid selle parandamiseks või esiletõstmiseks kasutada säravaid kehaõlisid. 

Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

ILUMAAILM ON NÜÜD VEELGI LÄHEMAL!

LAADIGE ALLA MEIE RAKENDUS!