Mida peaks lõhnade ostmisel teadma? 5 lõhnakategooriat ja nende erinevused

Kuidas lõhna valida? Kõige tõenäolisemalt lõhna koostise järgi, pöörates tähelepanu pakendile ja võib-olla ka kaubamärgile. Kuid kas tead, mida tähendavad lühendid EDP, EDT ja EDC? Toome lõhnakategooriatesse selgust!

1. Lõhn (parfum)

Tuntud ka lõhnaekstrakti (extrait de parfum) nime all − tegemist on lõhna kõige kontsentreerituma vormiga. Lõhn võib sisaldada 15–40% aroomi, kuid enamasti jääb see kontsentratsioon vahemikku 20–30%. See on kõige vastupidavam lõhnaliik, püsides peal kuus kuni kaheksa tundi. Lõhn on aroomiliikidest kõige kallim, kuna see on kõige kontsentreeritum. Tundliku nahaga inimestel on soovitatav kasutada just lõhna, sest see sisaldab suhteliselt vähe alkoholi ja seega ei kuivata nahka.

2. Lõhnavesi (eau de parfum)

Lõhnadest järgmine on lõhnavesi, mida kohtad kõige sagedamini lühendi EDP all. Selle lõhnakontsentratsioon on 15–20% ja see peab vastu neli kuni viis tundi. Lõhnavesi on kõige levinum lõhnaliik, mis valitakse kõige sagedamini igapäevaseks kasutamiseks.

3. Tualettvesi (eau de toilette)

EDT nime all tuntud tualettvesi sisaldab 5–15% lõhnakontsentratsiooni ja püsib peal kaks kuni kolm tundi. Nimi eau de toilette tuleb prantsuskeelsest sõnast faire sa toilette, mis tähendab ennast valmis seadmist. EDT-d kasutatakse tavaliselt päevasel ajal, samas eau de parfum‘i peetakse õhtuseks lõhnaks.

4. Odekolonn ehk Kölni vesi (eau de Cologne)

Lühendi EDC all peitub odekolonn, mis sisaldab ainult 2–4% lõhna ja millel on suur alkoholisisaldus. See on odavam kui muud lõhnaliigid ja püsib peal vaid kuni kaks tundi. Odekolonni müüakse tavaliselt suuremates pakendites, sest toodet on vaja kasutada rohkem. Traditsiooniline odekolonniretsept koosnes maitsetaimede ja tsitrusenootide segust.

5. Lõhnasprei (eau fraiche)

See on lõhnaliikidest kõige nõrgem, sisaldades ainult 1−3% kontsentraati. Erinevalt odekolonnist sisaldab lõhnasprei alkoholi vähe, kuna suuremalt jaolt koosneb toode veest. Sellel on väga kerge lõhn, mis kestab vaid paar tundi.

Comments

Write a comment