Douglas.ee kontaktid: epood@douglas.ee; +371 20292722
(I-V 9:00-20:00, VI 9:00 - 17:00)

Halloween‘i grimm – 1920. aastate nukk

Sel aastal jäävad suursugused maskipeod ära, kuid Halloween‘i pühasid ei ole keegi tühistanud. Võtke oma õudne kostüüm kapist välja, pange jube ilus grimm peale ja pidage oma sõpradega Halloween‘i pidu kaugvariandina!

Mis teile Halloween‘i grimmile mõeldes kõigepealt pähe tuleb? Kindlasti on see midagi õudset, näiteks kahvatu armiline näonahk, lahtised verised haavad, erinevad nõia- ja klounimeigi elemendid. Milline iganes see grimm ka poleks, saavutatakse sellega soovitud efekt – varjata oma päris nägu ja proovida olla keegi teine.

Grimmi ajalugu ulatub tagasi iidsete aegade ühiskondadeni, vanade kreeklaste ja roomlaste seas toimuvast ülistamisest kuni Elizabethi ajastu aristokraatlikult kahvatu grimmini, mis kogus populaarsust ka Marie Antoinette'i ajal. 17. sajandi Inglismaa puritaane peetakse üheks esimeseks suuremaks religioosseks rühmituseks, kes arvas, et grimm väljendab inimkonna kurjust. Puritaanide arvamuse kohaselt tekitatakse grimmiga petlik mõju, seetõttu seostati kosmeetikat võlujõududega ja selle kasutamine oli seadusega keelatud. Edevust ja ilu peeti patu ilminguks ning kui naine kandis peeglit kaasas, oldi arvamusel, et ta näeb seal kuradit ja suhtleb temaga peegli kaudu.

Aja jooksul on ka filmid muutunud Halloween‘i grimmi inspiratsiooniallikateks. Näiteks 20. sajandi populaarseimad filmid Frankensteinist („Frankenstein and the Wolf Man“), Draculast, muumiast ja muudest populaarsetest filmitegelastest on mõjutanud Halloween‘i traditsioonilise välimuse ja grimmi trende. Ka ikooniline nõida kuvand on tänapäeval laialt levinud – seda tänu legendidele Salemi nõidadest ja nende seosele Inglise puritaanidega, kes pidasid nõidumist suurimaks kuriteoks. Just seetõttu domineerivad kostüümivalikus must ja valge värv, samas kui grimmis domineerivad üheselt tumedad lauvärvid, must silmapliiats ning võimalikult hele peitekreem ja puuder. Värvide, varjude ja proportsioonidega mängimine – koletiste omadusi jäljendades – äratab Halloween‘i õudused tõepoolest ellu.

Kõik see on tänapäevaste traditsioonide põhjenduseks, miks Halloween‘i ei saa grimmita (mis räägib võlujõust ja isegi kurjuse maailmast) ette kujutadagi. Grimmiuudiseid jälgides tahame teile näidata, kuidas ülimalt asjakohaste metalliktoonidega teha kergelt õudne 1920. aastate nuku Halloween‘i grimm.

Comments

Your name
 
Your comment